Jump to content
kingdingeling

The Official 'i Just Bought...' Thread

Recommended Posts

$250 worth of groceries at Aldi, and another $120 at Walmart from my tuition disbursement. While I could have used it to buy something fancy and nice, I decided that being able to eat for the next six months sort of trumped all else :(.

 

On a plus side, I no longer have to spend $6 a day buying lunch on campus.

Edited by Kamikaze_Badger

Share this post


Link to post
Share on other sites

$250 worth of groceries at Aldi, and another $120 at Walmart from my tuition disbursement. While I could have used it to buy something fancy and nice, I decided that being able to eat for the next six months sort of trumped all else :(.

 

On a plus side, I no longer have to spend $6 a day buying lunch on campus.

 

 

Yeah I just spent $75 on groceries, after I told myself I wasn't going to spend anymore money...

 

 

I dunno I find that if you spend a . ton on groceries or eat $5-6 per meal it kinda equals out anyways... For a family it makes sense buying groceries but for single people I think its just cheaper to eat out (but healthy ;)

 

 

 

Also just spent $30 on cables from monoprice.com... If you haven't heard of this site you can get cables for cheap $$!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are these one of the pairs you tried on at CES?

 

No, those were the HD800s. I tried those because I don't have $1k+ to spend on headphones. :P

 

@Cheeseman, I thought you already had a pair of the HD201s?

 

And now I have two. :biggrin:

Share this post


Link to post
Share on other sites
And now I have two. :biggrin:

 

One for work and one for home? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeah I just spent $75 on groceries, after I told myself I wasn't going to spend anymore money...

 

 

I dunno I find that if you spend a . ton on groceries or eat $5-6 per meal it kinda equals out anyways... For a family it makes sense buying groceries but for single people I think its just cheaper to eat out (but healthy ;)

Considering I can get a meal at Subway for about $7, or make a can of beef and macaroni that cost me $.89, with a slice of bread from a loaf that cost $.99, and be quite happy and full, there's quite the difference there. l2math :P

 

EDIT: Ontop of that $250 worth of groceries that'll last six months, averaging out to about $1.40 a day... that's a far cry from a $5 meal. Satisfaction and variety will suffer, but my wallet won't.

Edited by Kamikaze_Badger

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just bought 6 Xigmatek 120mm fans with purple LEDs, 6 monsoon anodized purple compression fittings for my water-cooling lines, and a pink neon tube to light the way =0) I also got a pink "save the boobies" stapler to sit by my pink case just to bug ccokeman!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just bought 6 Xigmatek 120mm fans with purple LEDs, 6 monsoon anodized purple compression fittings for my water-cooling lines, and a pink neon tube to light the way =0) I also got a pink "save the boobies" stapler to sit by my pink case just to bug ccokeman!

 

I need more PINK to send you. lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

One for work and one for home? :P

 

Exactly! I don't want to have to unplug my 555s to listen anywhere aside from my computer. And now I won't have to remember to bring my headphones home from work when I fly on airplanes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FX 8150

8GB of Corsair XMS3

CoolerMaster V8

MSI 890FXA-GD70

 

These all arrived today

 

Gigabyte 990FXA-UD5

 

This is supposed to get here tomorrow

 

So much for a 2011 setup 0.o

 

IMAG0688.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Considering I can get a meal at Subway for about $7, or make a can of beef and macaroni that cost me $.89, with a slice of bread from a loaf that cost $.99, and be quite happy and full, there's quite the difference there. l2math :P

 

EDIT: Ontop of that $250 worth of groceries that'll last six months, averaging out to about $1.40 a day... that's a far cry from a $5 meal. Satisfaction and variety will suffer, but my wallet won't.

 

 

Its $5 footlong month son! :D Dont buy the drink (water is free :P), and you don't really need chips if your going to eat the whole footlong (thats what she said hahaha).

 

 

I eat at subway a lot, I usually just buy a footlong and have that for lunch/dinner...

 

 

Like today, I bought a thing Chips Ahoy, and they were gone by the time I got home today (stupid roommates lol, I only had 3 cookies...), I just find that in my situation its cheaper to eat out especially when your roommates eat all the food you buy... BAH!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...